להרגיש בסדר עם להרגיש

מגיל צעיר מלמדים אותנו, בנות ובנים, לשלוט ברגשות שלנו. יש אפילו שירים על שני המינים – Big Girls Don’t Cry ו- Boys Don’t Cry.
גם אריק איינשטיין אמר לנו שכשאנחנו בוכות אנחנו לא יפות.

אז זה רק הגיוני, שאם אנחנו מרגישות לא בשיא, עצובות, כועסות, מאוכזבות או מדוכדכות – נרצה ישר להעיף את הרגשות האלה ולהתגבר עליהם, בלי לחשוב מה גורם להם או לנסות להתמודד איתם, פשוט להחליף אותם ברגשות חיוביים כי ככה אנחנו “צריכות להיות”, נכון?
ובכן, לא.
אנחנו אנושיות. ולא תמיד נרגיש מצויין – לגבי עצמנו, לגבי החיים, לגבי עבודה, לגבי הכל. זה טבעי. כמובן שיש כאלה שירגישו את זה יותר ויש כאלה שירגישו את זה פחות אבל העובדה היא שלכולנו יש רגשות, ולא תמיד כולם חיוביים.

אני חוטאת בזה גם, בעצמי, לפעמים.
אומרת שהכל בסדר כשזה לא ומשכנעת את עצמי שאני מגזימה או שאני רגישה מדי.
בפועל אני מלקה את עצמי עוד יותר על זה שאני אנושית ומרגישה רגשות, ותהליך ההחלמה שלי או ההתמודדות שלי – מתארך ומתעכב.

השבוע האחרון היה מדהים אבל היה גם נורא. יצא שהיו ימים שחוויתי את כל קשת הרגשות ביום אחד ולא ידעתי איך להתמודד עם זה ומה זה אומר עליי. האם העובדה שאני בוכה ומאוחר יותר צוחקת אומר שאני אפאתית? או אנושית? האם אני לא אמורה להרגיש רע על זה שאני מרגישה רע?
ניסיתי לווסת את עצמי וליצור שיח פנימי עם עצמי על מה אני מרגישה. כשרציתי לבכות, בכיתי, ושחררתי, וכשרציתי לצחוק הרמתי טלפון לחברה או שקראתי משהו מצחיק, וצחקתי. הבנתי שכל אלה הם צדדים באישיות שלי ושאין לי טעם להסתיר או להדחיק את מה שאני מרגישה.

באוניברסיטת הארוורד הגדילו ועשו מחקר על העניין – אנשים שמקבלים את הרגשות שלהם, בהשוואה לאלה ששופטים את עצמם ומגיבים בשלילה לרגשות שליליים, מתמודדים טוב יותר עם לחצים ביום יום והמצב המנטלי שלהם (שנבדק ע”י פסיכולוגים ופסיכיאטרים) טוב יותר.
קראו על המחקר כאן

אז במקום להדחיק, כי זה מה שאמרו לנו לעשות, לבלוע את הדמעות, לנפנף ביד ולהגיד ש”הכל בסדר”, תנו לעצמכן רגע להרגיש ולקבל את הרגשות שלכן, אתן תרגישו יותר טוב.
זה מוכח

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: