טיפים לקציר עצמי

בכל זאת, חג הקציר היום. או – טיפים לקציר עצמי
אנחנו חוגגים היום את חג השבועות, שנקרא גם חג הקציר מכיוון שזה הזמן בשנה בו קוצרים את היבול ומביאים אותו למנחה.
אבל אני רוצה לדבר קצת על קציר עצמי – איך נשתול היום, כדי לקצור מחר?

לפעמים קשה לנו לעבוד בשביל מטרה שאנחנו לא באמת יודעות כמה זמן ייקח לנו להשיג אותה – ימים, חודשים, שנים. אז אולי אנחנו דוחות את ההתחלה שלה, כי מה זה משנה בעצם, או שאנחנו לא מתמקדות בה מספיק כי היא גם ככה לוקחת זמן.
אני חושבת שתפיסה כזאת גם מגבירה אצלנו את החרטה, או ההלקאה העצמית – כי אנחנו לא מתחילות את העבודה לקראת מטרת העל שלנו, וגם מורידה לנו מהחשיבות שלה, כי אנחנו מתעדפות כל דבר אחר על פניה.

אז כדי שנוכל באמת לקצור מחר (או עוד כמה שנים), הנה כמה טיפים כדי שתוכלו היום, שניה לפני החג, לשתול את עצמכן, את המטרות שלכן ואת הרצונות שלכן –

  1. תתמקדו ב”למה”. הרבה מאיתנו מתקשות לעבוד על המטרות ארוכות הטווח שלנו כי אין סיבה טובה שקשורה אליהן. אז תרגיל קטן – תרשמו לכן על דף (או בלוח התכנון) את המטרות שלכן, ותרשמו גם למה אתן רוצות להשיג אותן. כשיש לנו סיבה – יש לנו דרייב.
  2. תיצרו אבני דרך. אני מדברת על זה המון ואני גם משתמשת בטכניקה הזאת ביומן שלי ובלוח התכנון – כל מטרה ניתנת לפירוק. את מטרת העל שלכן, ברגע שנתתן לה זמן השגה – תפרקו למטרות קטנות יותר קצובות בזמן. הרבה יותר קל לנו להבין מה אנחנו צריכות לעשות כשאנחנו לוקחות את המטרה שלנו ומפרקות אותה לכל הצעדים הנחוצים בדרך, ואז מתקדמות צעד צעד לעברה. תרגישו יותר מסוגלות – כי תגשימו כל פעם קצת, ופחות תיבהלו מהמטרה, כי תבינו בדיוק מה דרוש כדי להשיג אותה.
  3. תתעדו. שוב, אני ארפרר ללוח התכנון, ליומן, למחברת ולכל שיטת תיעוד שעובדת ונוחה לכן – כדי שתדעו שאתן בדרך הנכונה, אתן צריכות לדעת איפה דרכתן ומה עשיתן, ולכן תיעוד הוא חשוב בטירוף. ברגע שאנחנו מתעדות את המסע אל עבר המטרה שלנו – היא הופכת למוקד, לפוקוס, וכך כל צעד בדרך אליה – נחגג.
  4. תתחילו מהקשה. הקדשתי לזה פוסט שלם – תעדוף. תתחילו מהמשימות הגדולות שלכן קודם, כי זה בונה מומנטום. ברגע שתסיימו איתן – תרגישו מסוגלות ותוכלו לכבוש את כל המשימות הקטנות שלכן בקלות. אם תשאירו את המשימות הגדולות לאחר כך – ייתכן ולא יהיה לכן כוח, יצוצו בלת”מים או שפשוט היעילות שלכן תפחת כי כל הזמן תחשבו על המשימות האלה שמחכות לכן. תתחילו מהן ותראו שתספיקו הרבה יותר.
  5. תנו חזרה. כדי שנצליח לשתול היום אנחנו צריכות להתחשב באדמה שלידנו, ובמי שכבר שתלה. אנחנו רואות מישהי נאבקת במשהו שאנחנו טובות בו? נעזור לה. חברה פונה אלינו עם דילמה? נקשיב לה. טוב-לב ונתינה מהדהדים אלינו חזרה, זה חוק של היקום. מה שאנחנו נותנות – חוזר אלינו, ואם נדאג גם להשקות את האדמה שמסביבנו – נצמח הרבה יותר חזקות.

    מאחלת לכולנו חג שבועות שמח. שנקצור ונשתול דברים טובים לא רק באביב ושתמיד נזכור שאף פעם לא מאוחר כדי להתחיל, צמיחה יש תמיד.
    מי שמעוניינת להתחיל לשתול – לוח התכנון שלי מחכה לך בדיוק בשביל זה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: